Jesienne fotograficzne wyzwanie jestrudo.pl

Zrobiłam sobie przyjemność. Skusiłam się na jesienne fotograficzne wyzwanie jestrudo.pl i dziś prezentuję swoje rezultaty.

Natalia Sławek, autorka bloga jestrudo.pl to specjalistka od wykładania fotografii amatorom. Ma fajnego bloga i charakterystyczne, łatwo rozpoznawalne poczucie estetyki. Na blogu zwraca się do nas, czytelników, prosto i przyjaźnie, zachęcając do ćwiczenia warsztatu, nie odpychając wysokim tonem i przeszywającym spojrzeniem specjalisty. Ambitni, ale początkujący fotografowie, jak ja, bardzo lubią ją czytać.

Natalia słynie z organizowanych regularnie wyzwań fotograficznych. Rzuca tematy, bądź technikę robienia zdjęć, daje nam trochę czasu, po czym ocenia swoim fachowym okiem nadesłane prace i wyłania najlepsze. Taki konkurs, w którym nagrodą jest satysfakcja. Ci, którzy lubią rywalizację i/lub chcą rozwijać swoje fotografowanie, z przyjemnością angażują się w jej akcje. Właśnie zakończyła się jesienna edycja wyzwania. Tym razem Natalia oczekiwała od uczestników unikatowej fotograficznej interpretacji 15 rzuconych luźno haseł i zebrania ich w spójną opowieść, sprowadzenia ich do wspólnego mianownika. To ćwiczenie miało zachęcić nas do szukania swojego stylu w fotografii, krystalizowania naszego gustu, wypracowywania charakterystycznych cech. Natalia jest moim osobistym mistrzem w temacie posiadania własnego stylu - spójrzcie tylko na jej bloga!

To pierwsza edycja, w której odważyłam się wziąć udział. Właściwie dlaczego?

 • Bo na wszystko, co może mnie rozwinąć, patrzę przyjaźnie,
 • bo polubiłam Natalię,
 • bo uwielbiam zdjęcia #banał,
 • bo zachwycają mnie spójne reportaże, historie opowiadane obrazami,
 • bo lubię dostrzegać niebanalne w zupełnie zwyczajnym,
 • bo żyjąc z aparatem przy boku uważniej przyglądam się światu,
 • bo chciałam w końcu zobaczyć coś ładnego w jesieni, polubić tę przygnębiającą porę roku, przeżyć ją bardziej i piękniej, a nie tylko przetrwać, potraktować jak zło konieczne i etap przejściowy,
 • bo szukałam motywacji do częstszego wychodzenia z domu,
 • bo za mało uwagi poświęcałam swojemu Nikonowi,
 • bo chcę pięknie fotografować, regularnie podnosić swój poziom, ćwiczyć warsztat i fotograficzną wrażliwość,
 • bo chcę być z siebie dumna.

Jak mi to wyszło?

Nie pamiętam roku, kiedy byłam na tylu jesiennych spacerach! Nie pamiętam, kiedy przeżyłam jakąś porę roku tak świadomie i z taką uwagą. W nawyk weszło mi uważne patrzenie i noszenie ze sobą aparatu. Mam rozbudzoną żądzę doskonalenia, chcę świadomie zadbać o swój fotograficzny rozwój. Mam wizję swojego fotograficznego stylu, dokładnie wiem, jakie kadry mi się podobają, jaki klimat zdjęć uważam za doskonały, z jaką obróbką nie jest mi po drodze. Nie umiem tego jeszcze zrealizować w praktyce :/ Ale od tego są ćwiczenia. Dzięki takim wyzwaniom - zmuszam się do przekładania wyobrażeń na czyny. Dzięki, Natalio!

Chodźcie, poznajcie historię mojej jesieni.

 1. ↓ moje miejsce jest przy Nim. Przy tym małym ludziku ze zdjęcia, który bez zająknięcia pozwala mi na sobie ćwiczyć kadry.

photofacefun_com_1479389397

2. ↓ skoro mają być czułości, muszą być lovers ;-)

photofacefun_com_1479391569

3. ↓ zjem cię - gdyby nie wyzwanie Natalii, na pewno nie zorganizowałabym jesiennego ogniska dla Rodzinki. Oni wiedzą, że zrobiłam je tylko dla tego zdjęcia ;-)

photofacefun_com_1479388891

4. ↓ drobny szczegół Bo wiewiórka tkwi w szczegółach ;-)

photofacefun_com_1479402687

5. ↓ wyjątkowe pustki w Teatrze Letnim (Cytadela, Poznań)

6. ↓ Świeżo upieczone ciasto dyniowe z pomarańczą i korzennymi przyprawami - tak pachnie moja tegoroczna jesień. Czujecie? ;-) Katuję do znudzenia ten przepis Agnieszki Maciąg - bardzo polecam!

photofacefun_com_1479407761

7. ↓ vintage w najczystszej postaci - stara skórzana torba od babci i piękny Zenit.

photofacefun_com_1478778583

8. ↓ tylko rano jest o tej porze roku dobre światło do robienia zdjęć w domu. Kawa to zmyłka. Parzę ją tylko dla zdjęć.

photofacefun_com_1479389113

9. ↓ ulubione buty tej jesieni - skórzane sztyblety... z Lidla!

photofacefun_com_1479402908

10. ↓ ja i ty przy powolnym późnym weekendowym śniadaniu

photofacefun_com_1479391722

11. ↓ atrybuty jesieni - żółte i brązowe liście, wszędzie!

12. ↓ noszę czapkę, bezdyskusyjnie!

photofacefun_com_1479391831

13. ↓ głębia ostrości kieruje uwagę na najważniejsze elementy zdjęcia. Mimo że walczyłam w tle o uwagę wymachując rękami, muszę się pogodzić, że tym razem przegrałam z czerwonymi kulkami ;-)

photofacefun_com_1479388377

14. ↓ w dłoniach

photofacefun_com_1479402944

15. ↓ najfajniejszy gadżet jaki mam, to mój aparat!

photofacefun_com_1479410196

Dziękuję za uwagę.

Natalio, nie mogę doczekać się zimowego wyzwania! Obiecuję przyłożyć się bardziej! Z każdym kolejnym wyzwaniem będę lepsza, zobaczysz.

Wyzwanie fotograficzne było jednym z punktów mojego jesiennego planu działania. Choć wyzwanie Natalii się zakończyło, nie odkładam aparatu. Chcę więcej, bardziej i lepiej! Jeszcze o mnie usłyszycie, grożę! ;-)

EDIT 27.11.2016

Natalia w podsumowaniu wyzwania wyróżniła moje zdjęcie! Dodając sto punktów mojej motywacji!