Blog Forum Gdańsk 2016 #BFGdansk

Zaplanowałam, że napiszę najlepszy w internecie reportaż z minionego właśnie Blog Forum Gdańsk. Z szacunku do rangi konferencji. Z szacunku do pracy organizatorów, prelegentów, gości paneli dyskusyjnych, chcących przenieść na nas swoją wiedzę, partnerów, oraz współuczestników, będących kapitałem ludzkim tego przedsięwzięcia. Jestem podekscytowana i będzie to czuć w wielu zdaniach, więc jeśli jesteście przeczuleni na zdrobnienia i zachwyty - obejrzyjcie, proszę, chociaż zdjęcia - przez dwa dni dźwigałam lustrzankę, żeby załączyć tutaj swoje unikatowe spojrzenie na tę imprezę. Obiecałam też kilku czytelnikom, że napiszę, o co w #BFGdansk właściwie chodzi - po co się tu przyjeżdża i co robi. Reportaż stał się więc zlepkiem kilku moich komunikatów do różnych grup społecznych, z różnych perspektyw patrzących na to wydarzenie. Subiektywizmom i emocjom nie będzie końca, ale mam przecież do nich pełnie praw na swoim blogu.

DSC_0440a (Custom)

Marta Guzowska_lifestyle blog_#BFGdansk 1

Spełniłam marzenie. Rok temu na widok fioletowych szyldów #BFGdansk na gdańskiej starówce, podczas przypadkowego spaceru, odpędzałam od siebie prymitywne myśli zazdrości w stronę blogowej elity integrującej się w tym czasie, pewnie gdzieś za rogiem, beze mnie. Marzyłam żeby znaleźć się wśród Nich, wśród Was. Wypowiedziałam to na głos, a rok później znalazłam się po właściwej stronie swojego marzenia. Nie wiem, jak przebiega rekrutacja, nie wiem, jakie kryteria przyjmują organizatorzy wybierając spośród setek zgłoszeń przedstawicieli blogerskiego świata - ale wraz z otrzymaniem zaproszenia poczułam się twórcą wartościowym, dostrzeżonym i wyróżnionym.

Zaklinajcie rzeczywistość - los sprzyja ludziom, którym się chce.

Marta Guzowska_lifestyle blog_#BFGdansk 2 fragment książki

Fragment książki "Księga zachwytów" Filipa Springera, poświęcony Europejskiemu Centrum Solidarności. Lektura tej książki prowokuje odświeżenie spojrzenia na polskie miasta. Bardzo polecam!

Organizatorem Imprezy jest Miasto Gdańsk, które co roku wybiera unikalne miejsce na swoją konferencję. Ekipa #BFGdansk poznaje tym samym kolejne lokalizacje, tworząc ze swoich corocznych relacji wirtualny przewodnik po najatrakcyjniejszych punktach miasta. Nie wyobrażam sobie lepszej formy promocji dla jakiegokolwiek miejsca, jak oddanie go w ręce grupie blogerów. Uważam, że Gdańsk zasługuje na osobny post, więc jutro opublikuję drugą część wpisu reportażowego poświęconą tylko jemu - pięknemu tłu tej konferencji. Zobaczycie moimi oczami miejsca, gdzie szwendałam się podczas wolnych godzin weekendu. A oczy mam duże.

W tym roku za naszą bazę robiło Europejskie Centrum Solidarności. Budynek, który wyrósł z naszej pięknej i przełomowej historii. "Rola blogerów i youtuberów we współczesnym świecie" to hasło przewodnie tegorocznej konferencji. Zmiany świata idealnie omawia się w miejscu, które jest ich jednoznacznym symbolem.

„(…) Aby ten żywy pomnik – symbol zwycięstwa pokojowej rewolucji Solidarności stanowił światowe centrum krzewienia idei wolności, demokracji i solidarności” - z uroczystości podpisania aktu erekcyjnego ECS

"ECS będzie agorą, gdzie przestrzeń znajdą ludzie i idee służące budowaniu i rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego, miejscem spotkań tych, którym droga jest przyszłość świata." / źródło www.ecs.gda.pl

Marta Guzowska_lifestyle blog_#BFGdansk 3 elewacja ecs

Marta Guzowska_lifestyle blog_#BFGdansk 4 ecs wnętrzeMarta Guzowska_lifestyle blog_#BFGdansk 5 ecs wnętrze

Marta Guzowska_lifestyle blog_#BFGdansk 6 ecs wnętrze

Marta Guzowska_lifestyle blog_#BFGdansk 7 ecs wnętrze

Marta Guzowska_lifestyle blog_#BFGdansk 8 ecs wnętrzeWystawa NELSON MANDELA. MAN OF THE PEOPLE (6 czerwca – 30 września 2016, Galeria Trap - antresola obok audytorium, wstęp wolny)

Marta Guzowska_lifestyle blog_#BFGdansk 9 ecs wnętrze

Marta Guzowska_lifestyle blog_#BFGdansk 10 ecs wnętrze

Marta Guzowska_lifestyle blog_#BFGdansk butyZałożyłam odświętne lakierki. (link)

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk ecs wnętrze

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk identyfikator

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk ecs drzwi

DSC_0477a (Custom)

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk ecs elewacja 2

Poza głównym gmachem ECS w Stoczni Gdańskiej, prelekcje pierwszego dnia zorganizowano w historycznej sali BHP, w której w 1980 roku toczyły się obrady Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, a ostatniego dnia sierpnia 1980 roku podpisano porozumienia kończące wydarzenia owego słynnego sierpnia. Byliśmy więc bardzo blisko historii, której aura stwarzała idealne pole do rozważań na temat naszego blogerskiego wpływu na losy świata. Mnie to wzrusza.

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk sala bhp wnętrze

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk sala bhp wnętrze 2

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk sala bhp wnętrze 3

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk sala bhp wnętrze 4

DSC_0444a (Custom)

Konferencje branżowe to ludzie. Wszystkie jednostki, z pominięciem ról jakie pełnią na spotkaniu, zrzucają się na wrażenia, które po nim pozostaną. Organizatorzy dbają, żeby przygotowany plan hulał i zadowalał oczekiwania odbiorców, żeby godziny trzymały się grafiku, żeby nas zjednoczyć i wyedukować, partnerzy z misją zaspokajają nasze bieżące potrzeby, a blogerzy - czołowi, najbardziej reprezentatywni przedstawiciele branży - kreują ogólny odbiór całej społeczności i wydarzenia, w którym uczestniczą. Wszyscy tworzymy tę imprezę i za nią odpowiadamy.

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk organizatorzy 1

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk organizatorzy 2

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk organizatorzy 3

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk notesRobiłam notatki prawdziwym długopisem na prawdziwym papierze. Bardzo to lubię!

DSC_0692a (Custom)

Clive Thompson to światowej sławy youtuber z wieloletnim doświadczeniem, na #BFGdansk był naszą zagraniczną gwiazdą. Bardzo utożsamiam się z jedną z zaprezentowanych przez niego teorii, załączyłam ją powyżej. Jest moją prywatną, wewnętrzną ripostą na zarzuty o nieprawdziwość życia pokazywanego w internecie. Moje życie na łamach bloga jest prawdziwe, surowe, nieobrobione. A fakt, że chce żyć mi się lepiej, ładniej, wartościowiej dlatego, że ktoś na mnie patrzy - uważam za świetną motywację na drodze samorozwoju.

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk szczygieł 1Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk szczygieł 2

Mariusz Szczygieł wyraźnie zawstydzony (↑) występem przed zacnym gronem reprezentacji nowych mediów ;-) Mimo wszystko dzielnie próbował nas nauczyć mocy literackiego, porządnego reportażu. To jedno z moich ulubionych, bardzo praktycznych wystąpień na tegorocznym forum. Kilka fajnych zdań z jego wypowiedzi zapisałam w notesie, na przykład wiem już, że "przymiotniki nie trzymają się mózgu", że "reportaż to nie odlew, to rzeźba"; mówił nam: "pokazujcie rzeczy banalne w niebanalny sposób", "piszcie jak się mówi, treść nie musi być odświętna", "Zagęszczanie jest ważne. Ze 100 zdań zróbcie jedno. Jedno zdanie zabrzmi mocno", "reportaż musi być ładnie napisany, mieć założenia estetyczne", "formę musi nadać autor", "reportaż jest zawsze subiektywny", itd.

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk kuźniarJarosław Kuźniar też miał swojego idola.

Marta Guzowska_lifestyle blog_bfg17 (Custom)

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk radomskaRadomska z głową pełną niełatwych pytań do świata.

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk typowa KTypowa K na żywo jest równie piękna jak w internecie!

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk rlmRed Lipstick Monster ze swoimi atrybutami.

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk gonciarz 1Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk gonciarz 2

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk gonciarz 3Gonciarz zrobił nam szkolenie z vlogów.

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk mikuła 1

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk mikuła 2

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk mikuła 3Paulina Mikuła i wzruszające spotkanie z jej 9-letnim fanem <3

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk telNa konferencji dla blogerów ważne żeby był prąd, internet i... kawa!

Niczemu nie zrobiłam na konferencji tylu zdjęć jak białym kubkom z mleczną kawą od CoffeeDesk - zwyczajnie trafili w moje minimalistyczne poczucie piękna. CoffeeDesk - jeden z partnerów #BFGdansk pomagał nam przez całą imprezę przejść z podniesioną głową i szeroko otwartymi oczami, spełniał nasze kawowe zachcianki, towarzyszył najciekawszym rozmowom toczącym się na przerwach kawowych.

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk coffeedesk.pl 1

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk coffeedesk 1

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk coffeedesk 2

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk coffeedesk 3

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk coffeedesk 4 Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk coffeedesk 5

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk coffeedesk 6Centrum dowodzenia kawą.

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk coffeedesk 7

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk coffeedesk 8 Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk coffeedesk 9

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk coffeedesk 10

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk coffeedesk 11

Są marki, z którymi pierwszy kontakt zawiązuje nić sympatii i chęć zostania z nimi do końca świata. Pierwszy kontakt z CoffeeDesk miałam kilka tygodni temu, nie mając jeszcze pojęcia o ich obecności na zbliżającym się #BFGdansk, gdy z ich sklepu internetowego zamówiłam niezbędny ekwipunek do alternatywnego parzenia kawy. Polubiłam ich już za liścik dołączony do zamówienia "Jeśli czytasz ten tekst to znaczy, że masz świetny gust i lubisz dobre produkty. Lubimy Cię!" - dbanie o detale to ten rodzaj dbania o klienta, który lubię najbardziej. Do dziś nie mam sumienia wyrzucić kartonu z tym tekstem :D

Zawiązywanie relacji z żywymi ludźmi to oczywiście jeszcze przyjemniejszy proces. Rafał Jagielski z coffeedeska, któremu pożaliłam się, że parzenie kawy w kupionym świeżo Chemexie nie idzie mi najlepiej - czapnął mnie za bar i zrobił mi indywidualne szkolenie <3 Ludzie z prawdziwą pasją - zawsze chętnie się nią dzielą! Ekipy z kofideska zwyczajnie nie da się nie polubić od pierwszego kontaktu. Dziękujemy Wam za dwudniowy dyżur!

CoffeeDesk ma od niedawna swojego bloga, na którym zdążył się już pojawić rasowy post o #BFGdansk. Jak podają ich oficjalne statystyki: "Łącznie zaparzyliśmy 1200 kaw mlecznych, 350 kaw czarnych, 150 herbat różnych i 250 kubeczków z czymś innym. To wszystko przekłada się na 16 kg kawy, 180 litrów mleka, 12 rąk do pracy i 1850 kubeczków. Czyli dzień jak co dzień." <3

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk coffeedesk 12Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk coffeedesk 13

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk coffeedesk 14

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk coffeedesk 15Władzia - jestem zakochana w Twojej stylówce!

"Rola blogerów i youtuberów we współczesnym świecie" to zagadnienie, które przewodziło forum; opracowała i omówiła je dla nas Natalia Hatalska wraz z T-mobile. Jeśli chcecie dowiedzieć się z naukowego źródła, jak wypadliśmy w oczach internautów i samych siebie, możecie pobrać za darmo raport na oficjalnej stronie Blog Forum Gdańsk - to bardzo dużo merytorycznej i ciekawej treści. Post na ten temat napisała też sama Natalia.

Marta Guzowska_lifestyle blog_ #BFGdansk stytystyki

DSC_0686a (Custom)

DSC_0693a (Custom)

DSC_0696a (Custom)

DSC_0702a (Custom)Po rozdaniu nagród dla blogerów i pamiątkowym grupowym zdjęciu zaczęliśmy powoli odczuwać syndrom odstawienia...

14495462_1233420406723768_8378998720050104258_nźródło

DSC_0545a (Custom)#socialdruk - dziękuję za fotkę na pamiątkę!

DSC_0779a (Custom)

Na koniec wycieczki klasycznie wysłałam pocztówki i z nowym zapałem wróciłam do małego toruńskiego domku. Pić kawę i pisać. Uściski!