Jesienne wyzwanie fotograficzne #2

Jednym z ulubionych motywów, które składają się na moje życie, jest fotografia. Zdjęcia nieustannie skupiają moją uwagę i generują zachwyty. Ale poza biernym podziwianiem, uwielbiam zgłębiać tematykę zdjęć jako ich twórca.

Fotografia jest dziedziną, którą chcę doskonalić. Ciągle nie osiągam w niej wymarzonych efektów - potrzeba na ich szkolenie więcej pracy niż pierwotnie zakładałam. Im więcej się uczę, tym więcej własnych ułomności zauważam. Efekty ciągle mnie nie satysfakcjonują, choć porównując kolejne lata, zauważam postępy. Coraz świadomiej podchodzę do robienia zdjęć, wyraźniej wiem, jaki styl mi się podoba, a jakie efekty zupełnie mi się nie odpowiadają. Mam odruch noszenia ze sobą aparatu, albo chociaż śmielszego korzystania z tego wbudowanego w telefon.

Żeby czuć, że się rozwijam - czytam, śledzę twórczość ulubionych fotografów, narzucam na siebie małe fotograficzne wyzwania. Dzisiejsza notka jest o jednym z takich właśnie wyzwań.

Natalia z bloga jestrudo.pl (blog dla początkujących fotografów) regularnie organizuje wyzwania fotograficzne. Wczoraj zakończyła się jesienna edycja. Idea wyzwań jest banalnie prosta. Natalia rzuca kilkanaście otwartych haseł, które mają stać się tematami kilkunastu fotografii. Od 5 do 24 listopada mieliśmy za zadanie zrobić 15 zdjęć kreatywnie interpretując poniższe hasła:

img_1841

Przepadam za tego rodzaju ćwiczeniami - motywują mnie do uważniejszego przyglądania się codzienności. Uświadamiają też, że ta pasja jest dla mnie ważna, bo nieustannie zależy mi na efektach.

W wyzwaniu Natalii wzięłam udział już po raz drugi. Efekty mojego ubiegłorocznego udziału tutaj. Tymczasem, zerknijcie na moją interpretację 15 powyższych haseł.

 

1. pasuje

Spójność detali - przyjemność dla oczu.

wyzwanie fotograficzne_8

2. poza domem

Niewiele jest dni, które mam teraz ochotę spędzać poza domem. Motywuje mnie tylko hurtowa ilość błękitnego nieba.

wyzwanie fotograficzne_13Toruń, Rynek Staromiejski

3. cudnie

Oszustwo! To zdjęcie zrobiłam dwa tygodnie przed ogłoszeniem jesiennego wyzwania. Ale tak bardzo mi się podoba, że zdecydowałam się na drobne nagięcie zasad. Niestety w listopadzie nie widziałam już tak cudnego poranka przed swoim domem.

jesienne wyzwanie_cudnie

4. inna twarz

Zdjęcia przodków - bardziej odświętne niż te codziennie widywane w internecie.

wyzwanie fotograficzne_3

5. zaduma

Bądźmy dla siebie życzliwi, proszę. Tym bardziej jesienią.

dsc_6828aa

6. gdy zajdzie słońce

Robi się mrocznie.

wyzwanie fotograficzne_13

7. ty, ja, my

Fajnie, że razem.

coctail60

8. najlepiej

Rozgrzany piec w kuchni z ciastem dyniowym, nastrojowe ciepłe światło, parująca herbata, stopy opatulone kocem i planszówka rozłożona na stole - to składowe mojej najlepszej jesiennej sceny.

wyzwanie fotograficzne_7

9. aromaty jesieni

Jemy teraz dużo warzyw, uczymy się je przygotowywać na nowe sposoby. Inspiracji szukamy w knajpkach. Na zdjęciu poniżej pachną kopytka z marynowaną dynią, podpłomyk z burakiem i jesienna korzenna herbata.

wyzwanie fotograficzne_12Monka, Piekary 2, Toruń

10. kawa czy herbata

Herbata! Zielona w nielimitowanych ilościach.

Gdybym miała wybrać, które zdjęcie z tego wyzwania lubię najbardziej, wybrałabym to. Lubię wszystko, co się na nim znalazło - drewno, papier, białą porcelanę, sukulenty, beton, wodę, herbatę, wełnę. Lubię tę naturalność, oszczędność w formie, perspektywę z góry, zmniejszony kontrast.

wyzwanie fotograficzne_6Monka, Piekary 2, Toruń

11. blisko

wyzwanie fotograficzne_15

12. potrzebuję

Są dni, kiedy potrzebuję dodatkowych endorfin.

wyzwanie fotograficzne_5

13. dzień dobry

Najprzyjemniejsze jesienne "dzień dobry" jest wtedy, gdy słońce bezwstydnie zagląda w okna.

14. w deszczu

Tym zdjęciem trochę oszukuję. Źdźbła pokrywa rosa, nie deszcz. Poza tym - to zdjęcie jest dziwne i nieoczywiste. Kadr nie ma jasnego tematu - przedstawia byle jaki miejski skrawek zieleni ogrodzony siatką. Ale wyzwala we mnie tak dziwny spokój i przyjemność, że musiałam je przemycić. Gęste powietrze, mleczne światło, błyszczące krople, chłodne kolory, mała głębia ostrości, trochę jakby makro... składają się na efekt "miękkości", który bardzo lubię!

dsc_6824aa

15. smakuje

Czy jest tu ktoś, komu nie smakuje ciepłe brownie z płynną czekoladą serwowane z konfiturą wiśniową i lodami?.. No właśnie!

wyzwanie fotograficzne_11Moose Restaurant, Rynek Nowomiejski 4, Toruń